مراسم سوگواری «هنر و حماسه» به شب دوم رسید

مراسم سوگواری «هنر و حماسه» از ظهر عاشورا پس از اقامه نماز ظهر و عصر در «دانشگاه تهران» آغاز شد و با سخنرانی استاد «پناهیان» در «دانشگاه هنر» به پایان رسید.

این مراسم در ابتدا با دسته دمام‌زنی آغاز شد و با روضه‌خوانی و سینه‌زنی عزاداران در دانشگاه تهران ادامه داشت.

در ادامه این مراسم در محل خیمه هیئت هنر پس از تلاوت آیاتی چند از قرآن کریم، «حجت الاسلام کاشانی» به سخنرانی پیرامون «خلقت انسان» و «تاریخ قبل عاشورا» پرداختند.

همچنین مراسم شام غریبان هیئت هنر با روضه‌خوانی و سینه‌زنی آغاز شد و با قرائت متن ادبی توسط «صادق کرمیار» و تلاوت آیاتی چند از قرآن کریم با صوت «جعفر فردی» ادامه داشت.

در ادامه این مراسم شام غریبان با پخش تیز هیئت و چند کلیپ عاشورایی و اجرای «محمد‌باقر مفیدی‌کیا»، عزاداران به سخنرانی استاد پناهیان پیرامون «فرهنگ حسینی»، «تحریف عاشورا» و «جریان مقاومت» نشستند.

استاد پناهیان پیرامون «فرهنگ عاشورا، مقاومت یا مظلومیت» توضیح داد و گفت:

«این اظهر من الشمس هست که فرهنگ عاشورا فرهنگ مقاومت است. در زمانی که فرهنگ امام حسین (ع) دارد اوج می‌گیرد، حتما شما در آینده بیشتر خواهیدشنید که مقاومت و استکبارستیزی را از امام حسین (ع) و فرهنگ عاشورا حذف کنند. چی می‌ماند از عاشورا؟ صرفا عاطفه می‌ماند. آنها به کشته‌شدن و مقاوم بودنش کار ندارند، به مظلوم بودنش کار دارند.»

استاد پناهیان در این باره ادامه داد:

«به مفهوم عاشورا دارند ضربه می‌زنند، پس ما باید از عاشورا صحبت کنیم تا از تحریف مهفوم عاشورا جلوگیری کنیم.»

لازم به ذکر است که مراسم عزاداری هیئت محبین اهل بیت دانشگاه هنر در قالب «چهاردهمین سوگواره هنر و حماسه» از ۲۸ ماه شهریور ماه آغاز و به مدت ۱۱ شب از ساعت ۲۰ با سخنرانی استاد «پناهیان»، در محل «دانشکده هنرهای کاربردی» به آدرس: خیابان ولیعصر، بالاتر از چهار راه ولیعصر، روبروی خیابان بزرگمهر برگزار می‌شود.

هیئت هنر