استاد پناهیان در هفتمین شب از سوگواره هنر و حماسه: نتیجه مخالف با هوای نفس قدرت است

حجت‌الاسلام علیرضا پناهیان گفت: مخالف با هوی نفس، نخ تسبیح دین است. نتیجه‌اش چه می‌شود؟ ما را قدرتمند می‌کند، البته خودمان را گول نزنیم، هر کسی در یک موردی از هوی نفس قدرت دارد. امام رضا (ع) می‌فرمایند: برخی در مسائل مالی خوب می‌توانند کار کنند، اگر به آنها مال زیاد هم پیشنهاد شود، ابدا نمی‌پذیرد.

مراسم سوگواری «هنر و حماسه»، در شب هفتم با سخنرانی استاد پناهیان برگزار شد. به گزارش روابط عمومی استاد پناهیان در هفتمین شب از سوگواره هنر و حماسه با اشاره به شباهت ادیان مختلف گفت: ممکن است یک قسمت از دین به بوداییزم شباهت داشته باشد، یک قسمت‌هایش به نظام سرمایه‌داری شباهت داشته باشد، یک قسمت‌هاییش با فمینیسم شباهت دارد، یک قسمت‌هاییش با نظام مارکسیستی شباهت دارد. هر نظام و مکتبی حتما یک قسمت‌های حقی دارند. پس معارف دینی اجزایی دارد که این اجزا در کنار هم معنای خود را کامل می‌کنند، و همین اجزا ممکن است با مکاتب دیگر شباهت داشته باشد.

وی در این باره ادامه داد: برخی می‌گویند این چه دینی است که هم دعوت به زهد می‌کند و هم دعوت به ثروتمند شدن، هم دعوت می‌کند که از برادر مؤمن سند نگیرد و هم دعوت می‌کند که سند بگیرد. برخی این‌ها را متناقض می‌بینند. این نگاه‌ها نگاه‌های سطحی است، باید همه‌ی اینها را مانند قطعه پازل در کنار هم ببینیم. معمولا دین را به‌صورت یک‌پارچه و نظام‌مند مطرح نمی‌کنند.
استاد پناهیان در ادامه با اشاره به ضرورت فرهنگ مقاومت گفت: اگر فرهنگ مقاومت در جامعه شکل بگیرد، به چه موضوعی باید بپردازد؟ امشب از این زاویه به بحث نگاه می‌کنیم. این زاویه بیشتر وجه فردی یا انسانی دارد. در روایت داریم اساسا قدرت مؤمن در قلب او است. در روایت دیگر هست که قدرت مومن از غذا و آب نیست، قدرت مومن از نیت اوست. بیایید از این زاویه به بحث نگاه کنیم تا ببینیم چه می‌شود، در آن کار هنری کرد؟ حالا کمی بحث را جلو می‌بریم تا شما ببینید که هنر ما مخصوصا هنر نمایشی ما در خدمت قوی کردن جامعه است یا در خدمت ضعیف کردن جامعه.
سخنران چهاردهمین سوگواری هنر و حماسه در رابطه با مبارزه با نفس در فرهنگ مقاومت اضافه کرد: یکی از پیچیده‌ترین مبارزات با نفس این است که خدا بگوید برو دنبال دنیا، ولی برای شما سخت باشد، بعد شما بگویید چشم خدا. این اصلا بدش می‌آید از دنیا، پول را چرک کف دست می‌داند.
برخی از افراد خیلی رند هستند، اصلا دستورهایی از دین پیدا می‌کنند که مطابق هوی نفس هست. مخالفت با هوی نفس داستانی دارد! خدا ان‌شاءالله در جریان مخالفت با هوای نفس سخت نگیرد. خدا به ما رحم کند که قوی شویم. چه چیزی فرهنگ مقاومت را تقویت می‌کند؟ مبارزه با هوای نفس!
استاد پناهیان در انتهای صحبت‌های خود ضمن اشاره به انحرافات تکفیری درباره مبارزه با نفس گفت: ان‌شاءالله خدا ما را از مبارزان با هوای نفس قرار دهد. مبارزه با نفس یعنی چه؟ یعنی هر علاقه کمتری را می‌گویند هوای نفس. بین دو تمایل بهتر و کهتر، کهتر می‌شود هوی نفس. مثلا می‌گویند بیا جهاد، شما می‌روید نماز، نماز اینجا می‌شود هوای نفس. هوی یعنی چی؟ سقوط پرنده‌ای را که برای شکار می‌آید زمین می‌گویند هوی. هوی در لغت به معنای سقوط، و در اصطلاح به معنای انتخاب تمایل کهتر در برابر بهتر است.
به گزارش روابط عمومی هیئت هنر هفتمین شب سوگواری هنر و حماسه با قرائت زیارت عاشورا آغاز شد و با روضه‌خوانی و مداحی همراه شد. در ادامه این مراسم با اجرای محمدباقر مفیدی‌کیا، محمد‌سعید میرزایی، شاعر آیینی به شعر خوانی پرداخت.

لازم به ذکر است که مراسم عزاداری هیئت محبین اهل بیت دانشگاه هنر در قالب «چهاردهمین سوگواره هنر و حماسه» از ۲۸ ماه شهریور ماه آغاز و به مدت ۱۱ شب از ساعت ۲۰ با سخنرانی استاد «پناهیان»، در محل «دانشکده هنرهای کاربردی» به آدرس: خیابان ولیعصر، بالاتر از چهار راه ولیعصر، روبروی خیابان بزرگمهر برگزار می‌شود.

هیئت هنر