استاد پناهیان در دهمین شب از سوگواره هنر و حماسه: بزرگترین ارتش جهان را ما بالعفل داریم

حجت‌الاسلام علیرضا پناهیان گفت: ولایت یک سیستم قدرت‌آفرین و نشاط‌آفرین است. زیارت جامعه کبیره غوغا است، از فواید ولایت، قدرت ایجاد می‌شود، عاطفه درست می‌شود. بروید ببینید در منطقه رهبری چه محوبیتی دارد. بزرگترین ارتش جهان را ما بالعفل داریم. من این سخن حضرت امام را جرأت ندارم هر جایی کامل بگویم. بعد از جنگ مردم ایران و عراق بر محور محبت اهل بیت و عتبات دور هم جمع می‌شوند و قدرتی به دست می‌آورند که ما به هیج کشوری نیاز نداریم. این پیش‌بینی هست که امام کرده است.

مراسم سوگواری «هنر و حماسه»، در شب دهمین با سخنرانی استاد پناهیان برگزار شد. به گزارش روابط عمومی استاد پناهیان در دهمین شب از سوگواره هنر و حماسه با اشاره به تاثیر قدرت روحی در فرهنگ مقاومت گفت: یکی از دلایل بسیار مهم برای تفرقه افتادن بین افراد جامعه است، این هست که متدینین به راه اشاره می‌کنند، و غیرمتدینین به ثمره اشاره می‌کنند. مثلا می‌گویند ما رفاه می‌خواهیم، آزادی می‌خواهیم. خب رفاه و آزادی نتیجه یک سری کارها است. بعد متدینین می‌گویند که باید قانون الهی اجرا شود.

وی در این باره ادامه داد: این‌ها می‌گویند ما آرامش می‌خواهیم، آنها می‌گویند ما مسجد می‌خواهیم. بعد خیلی‌ها فکر می‌کنند مسجد ارتباطی با نیازهای اجتماعی ندارد، در صورتی که آرامش نتیجه‌ی مسجد است.

سخنران چهاردهمین سوگواری هنر و حماسه در رابطه با تعریف ولایت اضافه کرد: تعریف ولایت چیست؟ ولایت یک سیستم و ساختاری هست که قدرت‌آفرین است. می‌دانید چه دعوایی پیش می‌آید؟ یک عده را می‌گویند ولایتمدارها، یک عده را می‌گویند آزادی‌خواه‌ها.
من یک دهه در مورد لذت بردن صحبت کردم. شخصی به من گفت شب عاشورا از لذت صحبت نکنید، از خدا و پیامبر صحبت کنید. گفتم خب ما از امام حسین صحبت می‌کنیم شکنجه که نمی‌شویم، لذت می‌بریم. خب من مهندسی معکوسی کردم.
چه چیزی در یک جامعه قدرت می‌آفریند؟ چه چیزی وحدت و یکپارچکی ایجاد می‌کند؟ اصلا جامعه را کوچکتر کنید؛ همسایه، همکار، خانواده: محوری داشته باشند که به آن مهر بورزند. مدیر یک کارخانه را همه دوست داشته باشند چطوری کار می‌کنند؟ معلوم است که آن کارخانه بهتر کار می‌کند و دیگر برای نظارت هزینه نمی‌کنند.
ساختارهای مدیریتی ضعیف احتمال اختلاس را ایجاد می‌کند. طرح مدیریتی قوی برای جامعه چیست؟ امامت و ولایت است. من اصلا کار ندارم که این ۱۲ نفر حق هستند یا نه، این یک طرح مدیریتی است.
کارخانه درست کنیم که همه به یک محور عشق بورزند، یا به مزد مهر بوزند. به‌جای نظام تشویق و تنبیه یک سیستمی جایگزین کنیم، نظام ولایت. با سیستم تشویق و تنبیه کار ضعیف‌تر جلو می‌رود، با چه سیستمی کار خیلی خوب جلو می‌رود؟ ولایت. تجربه بشری را مشاهده کن، وقتی برای رهبری دل بسوزونند و بمیرند، کار جلو می‌رود.
مکررا در روایت آمده است که النصیحة للأمة المسلمین، چه وقتی پشت امام هسنتد، چه وقتی جلوی امام هستند. نصیحت یعنی دلسوزی.
ما در جبهه کاری می‌کردیم به نام شایسته‌سالاری، خب کار خوبی است، اما آیا همیشه می‌شود؟ همیشه نمی‌شود چون شرایط دشواری دارد. کسی بهتر از شایسته‌سالاری سراغ دارد؟ من می‌گویم برایش اسم بگذارید. ما فرماندهان لشکری داشتیم که فرمانده گروهان‌های بهتری داشت، این فرمانده گروهانی داشت که فرمانده دسته‌های بهتری داشت. از آن بالا اشاره می‌کند، آن پایینی جلو رفته است.

به گزارش روابط عمومی هیئت هنر دهمین شب سوگواری هنر و حماسه با قرائت زیارت عاشورا آغاز شد و با روضه‌خوانی و مداحی همراه شد. در ادامه این مراسم با اجرای محمدصادق باطنی، حامد عسگری، شاعر آیینی به شعر خوانی پرداخت.

لازم به ذکر است که مراسم عزاداری هیئت محبین اهل بیت دانشگاه هنر در قالب «چهاردهمین سوگواره هنر و حماسه» از ۲۸ ماه شهریور ماه آغاز و به مدت ۱۱ شب از ساعت ۲۰ با سخنرانی استاد «پناهیان»، در محل «دانشکده هنرهای کاربردی» به آدرس: خیابان ولیعصر، بالاتر از چهار راه ولیعصر، روبروی خیابان بزرگمهر برگزار می‌شود.

هیئت هنر