استاد پناهیان در دهمین شب از سوگواره هنر و حماسه: هر که از واقع‌بینی فاصله گرفت علامت بی‌دینی‌اش است

حجت‌الاسلام علیرضا پناهیان گفت: دین با ما چکار می‌کند؟ فقط می‌گذارد گناه نکنیم؟ اشتباه هم نمی‌گذارد انجام دهیم؛ دین‌داران بهترین احترام‌گذاران به تجربه هستند. دین‌داران بهترین پیش‌بینی‌کنندگان هستند.
هر که از واقع‌بینی فاصله گرفت علامت بی‌دینی‌اش است، مثلا کسی که گفت برجام نتیجه می‌دهد واقع‌بین نیست و به همین اندازه میزان ایمان و تقوایش کم است. آن کسی که گفت من خوش‌بین نیستم واقع‌بین است و به همان اندازه دین و ایمانش زیاد است.
دینی که واقعیت زندگی ما را سامان ندهد دین نیست، ایمانی که دقت مرا نسبت به زندگی افزایش ندهد ایمان نیست.
آخرین شب مراسم سوگواری «هنر و حماسه» با سخنرانی استاد پناهیان برگزار شد. به گزارش روابط عمومی هیئت هنر استاد پناهیان در یازدهمین شب از سوگواره هنر و حماسه با اشاره به تاثیر هنر در فرهنگ مقاومت گفت: فرهنگی که مقابل دین قرار می‌دهند، بر روی نتیجه‌ها تاکید دارند، نمی‌گویند راه‌حل چیست، در این یک فریبی است. این سؤتفاهم را چه کسی برطرف می‌کند؟
هر فیلمی باید یک سؤتفاهم را برطرف کند، لعنت بر فیلم‌هایی که سؤتفاهم‌ها را بیشتر می‌کند. یک سؤتفاهم بین خدا و انسان، بین انسان و انسان. دین کارکردش در لذت‌بری انسان عالی‌ترین کارکرد است. این‌ها موسیقی می‌خواهد، ترانه، شعر و فیلم و بازی می‌خواهد. فرهنگ مقاومت کارش این است.

وی در این باره ادامه داد: ببینید چون شما حماسه‌گرایان را دوست دارید. ظاهرش عزا است، باطنش لذتی است که انسان‌ها از حماسه می‌برند.
غیرمؤمن کارکردش این است که متوهم است و واقع‌بین نیست. غربی‌ها از سمتی که رفتند دنبال علم، خودشان را واقع‌بین تلقی کردند و می‌گفتند دینی‌ها بر ارزش‌ها متکی هستند و واقعیت‌ها را نمی‌بینند و فدا می‌کنند..

سخنران چهاردهمین سوگواری هنر و حماسه در رابطه با فواید دین اضافه کرد: هیئت، مسجد، نماز شب، الهی خراب شود نماز شبی که سلامتی من کمک نکند. خدا می‌گوید دنیا را برای من خراب کن؟ آقای بهجت می‌فرمود نماز خودش یک ورزش است و برای بدن مفید است. کدام احکام دین به درد جامعه نمی‌خورد؟
آمار مرگ و میر کشور بر اثر عرق‌خوری، آخرین هستیم، این یکی از فواید دین است.
لحظه لحظه دین برای منفعت دنیوی و اخروی است و هیچ منفعت اخروی وجود ندارد که قبلش منفعت دنیوی نداشته باشد. شهید؛ آیا شهید با شهید نشدن مرگش رو جلو می‌اندازد؟ خب شهید نمی‌شد که بید می‌رفت زیر تریلی. یعنی اگر شهید نمیشد نمی‌مرد؟ قبرستان‌ها را نمی‌بینی؟ شهادت که آخرش هست، به نفع ما و دنیای ماست.
دین وحشتناک آدم را واقع‌بین می‌کند. می‌خواهی ۷۰ سال عمر کنی که آخرش بگویی چقدر عمر کوتاه بود؟ اگر دین‌دار باشی همین الان می‌گویی چقدر عمر کوتاه بود.
صُمٌّ بُكْمٌ عُمْيٌ فَهُمْ لاَ يَعْقِلُونَ می‌فرماید کر و کور و لال هستند، چرا لال هستند؟ وقتی کرِ واقعیت‌ها باشند، وقتی کور واقعیت‌ها باشند، دیگر چیزی ندیده و نشنیده که بگوید، وقتی چطور بگوید
امام علی علیه‌ا‌‌لسلام به ابوموسی اشعری می‌فرمایند که کسی که عقل و تجربه را زیرپا می‌گذارد شقی است، شقی در ادبیات دینی به کمتر از ابن‌ملجم نمی‌گویند، یعنی کسی که شمشیر بر فرق امامش زد.
استاد پناهیان در انتهای صحبت‌های خود ضمن اشاره به موارد تاثیر گذار دین گفت: دین با واقعیت‌ها چند کار دارد: یک اینکه انسان را واقع‌بین می‌کند، دو اینکه انسان را نسبت به واقعیت ملتزم می‌کند، سه انسان را به دار می‌کشد، اگر به واقعیت ملتزم نباشد.
پیامبر فرمودند جزء مرا زیاد بخوانید، جزء پیامبر کجاست؟ جزء پیامبر کجاست؟ با سوره محمد شروع می‌شود. یکی از تأثیرهای قرائت سوره محمد چیست؟ شجاعتش زیاد می‌شود.

به گزارش روابط عمومی هیئت هنر یازدهمین شب سوگواری هنر و حماسه با قرائت زیارت عاشورا آغاز شد و با روضه‌خوانی و مداحی همراه شد. در ادامه این مراسم با اجرای محمد صادق باطنی، احسان جاودان، شاعر آیینی به شعر خوانی پرداخت.

لازم به ذکر است که مراسم عزاداری هیئت محبین اهل بیت دانشگاه هنر در قالب «چهاردهمین سوگواره هنر و حماسه» از ۲۸ ماه شهریور ماه آغاز و به مدت ۱۱ شب از ساعت ۲۰ با سخنرانی استاد «پناهیان»، در محل «دانشکده هنرهای کاربردی» به آدرس: خیابان ولیعصر، بالاتر از چهار راه ولیعصر، روبروی خیابان بزرگمهر برگزار میشد.

هیئت هنر